شنبه, 20 آبان 1396 07:46

باتری لیتیوم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
باتری لیتیوم باتری لیتیوم

باترهای قابل شارژ در زندگی ما نقش مهمی اینا می کنند بسیاری از کارهای روزانه بدون توانایی شارژ کردن غیر قابل تصور خواهد بود. در اینجا خلاصه مختصری از ویژگی های ار باتری های شارژی که ما از انها استفاده می کنیم مورد برسی قرار می دهیم.

انواع باتری های شارژی:

1) اسید سرب
یکی از شایع‌ترین باتری‌های قابل شارژ اسید سرب‌ها هستند. اسید سرب قوی‌ترین سیستم باتری قابل شارژ است.اسید سرب در بعضی از ماشین‌های گلف و در روشنایی های اضطراری و برق اضطراری (UPS) استفاده می‌شوند. اسید سرب سمی است و برای محیط زیست مضر است.

2) نیکل کادیون
با درجه بالا داری عمر طولانی و جریان تخلیه بالا است که به خوبی شناخته شده است. نیکل در وسایل پزشکی و هواپیمایی و UPS استفاده می شود.

3) لیتیوم یون
جایگزین بسیاری از باتری‌های سربی ونیکل است. لیتیوم یون گرانتر از سایر باتری‌هاست. امروزه از این باتری در زندگی روزمره و در صنعت به ویژه در ابزارهای شارژی به بهترین نحوه استفاده می شود. دراین مقاله درباره لیتیوم و کاربرد آن و ویژگی‌های منحصر به فرد آن نسبت به باتری های دیگر صحبت می‌کنیم.

اکثر مردم یکی از عناصر اولیه را در جیب خود دارند. لیتیوم (به شکل باتری تلفن شما) در زمان انفجار بزرگ و قبل از تشکیل سیستم خورشیدی ایجاد شده است.
لتییوم یکی از عناصر قلیایی بسیار واکنش پذیر است که یوهان آگوست آرفودسن آن را در سال 1817 کشف کرده است. لتییوم سبکترین فلزی استکه ا0007/0% از پوسته زمین را شکل می دهد و با یک چاقو برش داده می شود.

کاربردهای صنعتی لیتیوم:
1. ایجاد مواد شیشه‌ای، سرامیکی و مقاوم در برابر حرارت
2. افزودنی در تولید فلزهای دیگر مانند فولاد
3. ساخت گیربکس‌های هواپیما

تفاوت بین باتری لتییوم و نیکل:
باتری‌های لیتیوم معمولا در دستگاه‌هایی استفاده می شود که برای کار کردن نیاز به انرژی زیادی دارد. زمان شارژ، سلول‌های نیکل در مقایسه با سلول‌های لیتیوم بسیار بالاست به گونه‌ای که سلول لیتیوم می‌تواند حدود 1 تا 3 ساعت بسته به ظرفیت باتری شارژ شود. ولی سلول‌های نیکل 10 تا 12 ساعت طول می کشد تا شارژ شود.

فرق بارز باتری لیتیوم و نیکل
باتری‌های لیتیوم درجه حرارت زیاد را کمی تحمل می کنند و خروجی کاهش پیدا نمی‌کند، ولی نیکل نمی تواند درجه حرارت بالایی را تحمل کند و خروجی آن کاهش پیدا می کند.
وزن باتری های لیتیوم 20 تا 30 درصد کمتر از باتری ها نیکل است. همین موضوع می تواند تفاوت قابل ملاحظه ای رو در دستگاه صنعتی به ویژه پیچ گوشتی‌ شارژی باشد. باتری های لیتیوم یک تکنولوژی پاکیزه و برای محیط زیست ایمن تر از باتری‌های نیکل هستند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.